hydraulik gdynia oksywie

 

🔧 Hydraulik Gdynia Oksywie

Profesjonalne usługi hydrauliczne w Gdyni Oksywiu . ☎️ 733 548 548. Kiedy masz nagłą awarię instalacji gazowej,wodnej,grzewczej lub kanalizacyjnej zadzwoń po niezawodnego hydraulika który naprawi usterkę szybko i skutecznie.
O Dzielnicy:

Nazwa Oksywie występowała od XII w. Wywodzi się prawdopodobnie od staroskandynawskiego słowa oxihoved, oznaczającego głowę wołu, co mogło być nawiązaniem do kształtu Kępy Oksywskiej.

Zachowały się następujące zapisy nazwy: Oxsiua, Oxive, Okciua, Oxue, Oxivia, Oxiuia, Oxiwia, Oxiew, Oxivija.

Inną teorią pochodzenia nazwy jest „okno solne”, z uwagi na występujące pod ziemią pokłady soli domniemuje się, że istnieć tu mogło solne źródło.
Oksywie jest najstarszą osadą mieszczącą się na terenie dzisiejszej Gdyni. Niegdyś jej obszar zajmowały m.in. ciałopalne cmentarzyska pogańskie.

W późniejszych wiekach dzielnica była także świadkiem ważnych wydarzeń historycznych, bowiem to tu w pierwszych dniach II wojny światowej (10-19 września 1939) odbywała się obrona Kępy Oksywskiej.

Niemcy zmienili nazwę dzielnicy na Oxhöft. W dniach 28 marca – 5 kwietnia 1945 Oksywie stanowiło ostatni punkt oporu Niemców w znajdującej się pod okupacją Gdyni przed nacierającą Armią Czerwoną.

źródło Wikipedia, Licencja Creative Commons

.