hydraulik gdynia obłuże

🔧 Hydraulik Gdynia Obłuże usługi hydrauliczne

Czasami awarie hydrauliczne są nieuniknione.Nasza firma oferuje awaryjne usługi hydrauliczne w dzień lub w nocy w Gdyni Obłużu. Jeśli zapchała ci się kanalizacja ,pękła rura lub masz inny problem z instalacją wodno-kanalizacyjną grzewczą lub gazową to skontaktuj się z nami a my jak najszybciej wyślemy hydraulika. 

O Dzielnicy:

Powstanie nazwy Obłuże wiąże się z pewną legendą. Podobno, bardzo dawno temu, wędrowny Kaszub dotarł na najwyższe okoliczne wzgórze. Zachwycony okolicznym krajobrazem westchnął po kaszubsku do Pana Boga „O Błeże jak tu pięknie”. Od tej pory Kaszubi to miejsce nazywają Obłeżem a Obłuże jest następstwem pierwotnej nazwy.

Kolejna hipoteza dotycząca nazwy tej dzielnicy pochodzi od wyrazu ługa. Jest to pojęcie związane z solą. Hipoteza ta, może okazać się prawdziwa jeśli weźmiemy pod uwagę położenie Obłuża względem Morza Bałtyckiego. Być może wydobywano tam sól, a wokoło tego miejsca powstała wioska, stąd nazwa Ob-łuże (ob – kasz. dookoła, naokoło, wokoło).

Wykopaliska prowadzone na Obłużu potwierdzają historię osadnictwa tego rejonu od epoki żelaza (kultura wschodniopomorska, kultura oksywska). Możliwe jest zatem, że nazwa ukształtowała się w języku wenetyjskim, a następnie była przekształcana do języka kaszubskiego i języka polskiego.

źródło Wikipedia, Licencja Creative Commons

.