hydraulik gdansk przymorze

 

🔧 Hydraulik Gdańsk Przymorze pogotowie hydrauliczne

Przez ponad 20 lat działalności w branży hydraulicznej na terenie Gdańska Przymorza tysiące zadowolonych klientów wybrało naszą firmę jako zaufanego partnera w montażu i naprawie instalacji hydraulicznych.Zadzwoń gdy masz awarię a nasz wykwalifikowany hydraulik błyskawicznie ją usunie.
O Dzielnicy:

Obecnie Przymorze dzieli się na dwie gęsto zaludnione dzielnice:
– Przymorze Małe – w zabudowie dominują niskie i średnie bloki mieszkalne, miejscami także domy jednorodzinne;
– Przymorze Wielkie – głównie bloki oraz Park im. Ronalda Reagana. Znajduje się tam, przy ul. Obrońców Wybrzeża, najdłuższy budynek (tzw. falowiec) w Polsce, mierzący 800 m długości.

Obszar zbliżony do zajmowanego przez te dzielnice nazywany jest współcześnie Przymorzem.

Przymorze, wbrew nazwie, nie sięgało pierwotnie do kąpieliska. Morfogenetycznie, obszar nadmorskiego Parku im. Ronalda Reagana należy bowiem do Jelitkowa. Przez większość czasu istnienia Przymorza, określeniem tym nazywano północny fragment współczesnego Przymorza Małego, od ul. Piastowskiej na północ, a także południową część dzisiejszej dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia. Całość była skupiona wokół Potoku Oliwskiego.

Pierwsze wzmianki o wsi Przymorze pochodzą z XI wieku, kiedy to wieś ta była dobrem klasztoru Cystersów w Oliwie. Dawniej wieś wzmiankowana jako Primore w 1279 i Prsimore w 1283. Około roku 1540 Przymorze przeszło w posiadanie Jana Konerta (Conrada), który wybudował młyn na Potoku Oliwskim zwany Kuźnią Konrada (leżący poza granicami współczesnego Przymorza).

W 1591 teren w rejonie ul. Subisława nad Potokiem Oliwskim został przekazany Janowi Doręgowskiemu. Powstał tam duży dwór i kuźnica żelaza (później miedzi) czynna do około 1750. W 1672 właścicielem nieruchomości został Gottfried Günter, a od jego nazwiska dwór nazwano Güntershof. W 1736 działała tam kuźnica miedzi, w drugiej połowie XVIII wieku przekształcona w kaszarnię, kolejno w olejarnię (w 1786), następnie w zakład, w którym odlewano żeliwo do produkcji karabinów, później maszyn (do 1860). W 1863 powstał tam młyn zbożowy; po dewastacji została wykonana w latach 1994-1999 rekonstrukcja na oryginalnych fundamentach.

W 1874 Przymorze stało się wsią gminną w okręgu urzędowym Zaspa. W 1907 weszło w skład ówcześnie miasta Oliwy, a następnie wraz z nią w granice administracyjne miasta Gdańska w 1926.

10 czerwca 1959 przy ul. Śląskiej wmurowano kamień węgielny pod pierwszy budynek Spółdzielni Mieszkaniowej Przymorze.

Przymorze należy do okręgu historycznego Oliwa.

źródło Wikipedia, Licencja Creative Commons